Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

SZKOLENIE “Usłyszeć Możliwości”

17 czerwca godz. 16:00 19 czerwca godz. 16:00

Dom Autysty, ul. Szamarzewskiego 78/82, 60-568 Poznań

Ton i barwa głosu, dźwięk oddechu, bicie serca, puls krwi – wszystkie te elementy brzmią w nas i pomiędzy nami. Muzyczne możliwości istnieją w naszym ciele pomimo niepełnosprawności, chorób lub doznanych urazów. Muzyka jest więc doświadczeniem uniwersalnym, ponieważ każdy może je dzielić.

Program szkolenia stworzony został z myślą o muzykach, terapeutkach, nauczycielkach, psychologach, rodzicach oraz opiekunach osób z niepełnosprawnościami. Spotkania skupiają się na nauce i omawianiu muzycznych czynności, które mogą być wykorzystane w kontaktach i codziennej pracy z uczestnikami sesji. Umiejętności lub wykształcenie muzyczne nie są warunkiem udziału w szkoleniu.

Program obejmuje:

I. Wprowadzenie w formie prezentacji:
👉 przedstawienie kluczowych założeń muzykoterapii Nordoff-Robbins,
👉 uzasadnienie wpływu muzyki na różnorodne obszary rozwoju człowieka,
👉 wspólna analiza nagrań z sesji muzykoterapii w pracy z różnorodnymi grupami uczestników, w szczególności z osobami z niepełnosprawnościami.

II. Warsztaty:
👉 nauka aranżacji muzycznych i piosenek: analiza formy i ćwiczenie ich wykonywania,
👉 praca z wewnętrzną muzykalnością obecną w ruchach, gestach i wokalizacjach,
👉 rozbudowa aranżacji i piosenek oraz dostosowanie ich do możliwości i potrzeb uczestników sesji,
👉 przykłady strategii pracy – wybór instrumentów, tworzenie rekwizytów oraz przygotowanie miejsca i formy pracy,
👉 omawianie zastosowania muzyki lub jej elementów w odniesieniu do indywidualnych przykładów pracy uczestników szkolenia.

Fundacja zapewnia szeroki arsenał instrumentów oraz materiały szkoleniowe: audio nagrania piosenek, prezentację z nagraniami sesji muzykoterapii oraz zaświadczenia o udziale w szkoleniu.

Czas trwania: 18 godzin zegarowych
Liczba osób: 8 -12
Koszt: 600zł za osobę
Zapisy: biuro@nordoff-robbins.pl

Przykłady aktywności wykonywanych podczas szkolenia: https://youtu.be/Vz6NZ4aJCWU

Prowadząca:
Dominika Dopierała – muzyk i certyfikowana muzykoterapeutka. Absolwentka studiów licencjackich w katedrze fortepianu w Royal College of Music oraz studiów magisterskich w Nordoff-Robbins Music Therapy Centre w Londynie. Po powrocie do Polski na trzy lata związała się z Akademią Muzyczną w Katowicach, prowadząc zajęcia dla studentów specjalności muzykoterapia. Jest autorką publikacji z zakresu muzykoterapii, prelegentką konferencji w Polsce i za granicą, prowadzi warsztaty i szkolenia dla muzykoterapeutów i specjalistów z dziedzin pokrewnych.Dominika zdobywa doświadczenie w pracy muzykoterapeutycznej z różnymi grupami społecznymi i wiekowymi: osobami z niepełnosprawnościami, uchodźcami i dorosłymi w kryzysie zdrowia psychicznego i bezdomności. Od 2016 roku związana jest z poznańskim domem dziecka, w którym tworzy zespoły muzyczne z dziećmi i młodzieżą.
W 2016 roku Dominika założyła Fundację Nordoff Robbins Polska wspierającą rozwój muzykoterapii w Polsce. Działając w Fundacji, dąży do upowszechniania aktywnego muzykowania jako sztuki użytkowej – wykonywanej na co dzień i dostępnej dla każdego.